Franco Baresi: 1960. 05. 08. - Travagliato (Brescia kzelben)
Furcsa, szinte htborzongat volt, hogy nem lthatjuk tbb a plyn Franchino Baresit, a Milan trtnetnek egyik legjobb jtkost. Minden idk legjobb vdelmnek a vezrt, aki 20 szezont hzott le imdott klubom szneiben. risi bajnok volt, aki tbbet jelentett, mint azok a szmok, melyek plyafutst jellemzik. Baresit nem lehet csupn azzal jellemezni, hogy 532 bajnokit jtszott, hogy 81 vlogatott meccsen lpett plyra, hogy temrdek klubsikert knyvelhetett el plyafutsa sorn, t az sem jellemzi igazn, hogy 'Minden idk legjobb olasz jtkosv' vlasztottk. Franco Baresi lelkesedst, klubhsgt, kzdeni tudst nem lehet szavakba nteni, ennek ellenre most megprblkozom ezzel.
Ha gyorsan el akarnm intzni a dolgot, akkor azt is mondhatnm, hogy a jtka lehetne egy kziknyv is, mert a szerelsei, a hozzllsa, a helyezkedse is mind tantani val, ahogy Zombori Sanyi bcsi is mondani szokta. tvzte a kemnysget a tehetsggel, s gy senki sem jelentett neki legyzhetetlen akadlyt. Pedig nem volt sem magas, sem pedig gyors.
Akkora volt a klubhsge, hogy mikor visszavonult, azt az eltt tette, mieltt az id elcsftotta volna tkletes plyafutst, s mieltt a csapat terhre lett volna. Nem vrta meg, mg sz szerint kidobjk, mint Hierrt Madridban, hanem gy vonult vissza, hogy mindenki a hibtlan Francra emlkszik. A legends hatos szm mezt pedig visszavonultattk, gy egy legenda vlt belle.
Az ifjsgi edzk azt mondtk rla, hogy nagyon j jtkos, csak nagyon sztlan. 18 ves korban aggasztotta az jsgrkat, hogy ilyen szkszav. Szinte knozta a zsurnalisztkat... tbb perces vrakozsok a soha meg nem rkez vlaszokra... Mindig kszrlte a torkt a vlaszok eltt, de soha nem vlaszolt. Azt gondolta, hogy a teljestmnye nem szorul magyarzatra.
Amikor mg csak egy szke tizenves volt, az ellenfelei hajlamosak voltak nem komolyan venni, s akkor olyan kemny becsszsokkal vlaszolt nekik, hogy nyomorkk tehette volna ket egsz htralv letkre. Naprl napra lett egyre nyilvnvalbb a tehetsge, s hre ment, hogy micsoda kemny fi ez a Baresi, pedig elszr az Internl nem tartottak r ignyt, mert lltlag gyenge fizikuma volt, s gy kerlt a Milanhoz. Kemny fi volt, hatalmas szvvel, tbbszr is megmutatta ezt. Emlkezhetnk az amerikai Vb-re, amikor is a kihagyott bntetje utn srva bolyongott a pasadenai stadionban.
14 ves korban elvesztette szleit, gy a Milan lett az j csaldja. Mindig is sajt gyermeket szeretett volna, ezrt korn megnslt, de csak a 90-es vek elejn szletett meg Edoardo nev kisfia, mert felsge, Maura tbbszr is elvetlt. Franco s Maura annyira szeretik a gyerekeket, hogy rkbe fogadtak egy 2 ves kisbabt.
Sok vvel ezeltt, 21 ves korban egyszer csak megtmadta egy titokzatos betegsg, s tolszkben hagyta el Milanellt. Annyira legyengtette ez a kr, hogy mg jrni sem tudott. Csak romlott s romlott az llapota, arrl szltak a hrek, hogy Franco rkos. Errl azonban sz sem volt, hrom hnap utn visszatrt, ersebb volt, mint valaha. A vrust legyzte, s bebizonytotta, hogy nem csak a plyn kemny fick.
Baresi kt szezont jtszott a Serie B-ben, tbb Serie A-s csapat bejelentkezett rte, de meg sem fordult a fejben a vlts gondolata. Ezt a tifosk soha nem felejtettk el. Bebizonytotta, hogy kifinomult stlusa hasznos lehet a durva jtkosok kzt is, mert a Serie B nem a szp jtkrl hres. Ott inkbb a durvasg dominl a jtk s a tehetsg helyett. Aztn visszavezette a rossonerkat az els osztlyba, ltalban sprgett jtszott, de valjban volt a csapat igazi jtkmestere, szervezte a jtkot. Egyre tbben kezdtk el azt hangoztatni, hogy inkbb kzpplysknt kellene jtszatni, fleg a vlogatottban, mert ott a legends Scirea volt az posztjn. Bearzot meghvta a vlogatottba is, tagja volt a vilgbajnok csapatnak, de csak a kispadon kapott helyet. Ksbb Righettit hvta meg a helyre, aki a Roma tulajdonban volt, de plyafutsa sorn a Lecce s a Pescara csapatait erstette nagyrszben.
Az olasz csapat leszerepelt a '86-ban Mexikban, s Vicini lett a kapitny, akinl mr Franco Baresi szmtott az elsszm sprgetnek. 1990-ben otthon jtszott a vlogatott, de bntetkkel az argentnok jutottak a dntbe. A vdelem remekelt, Baresi, Maldini, Bergomi, Vierchowod s a tbbiek remekl zrtak, mindssze kt glt kaptak a tornn!
Hsnk letben egy igen nagy fejezet, a Sacchival val kzs munka. Mr szinte a kezdetekben "sszezrrentek", Sacchi azt akarta j jtkosaitl, hogy gy jtszanak, mint a korbbi Parmja. Unalomig vettette viden a bejtszsokat, hogy megrtesse a fikkal, hogy mit szeretne ltni a plyn. Tiltakoztak a jtkosok, de semmi nem vltozott. Nem tetszett nekik, hogy szinte utnozni kellett a Parma jtkt, Baresinek pedig Signorinival kellett volna hasonulnia! Miutn a csapat elindult vilgver krtjn, Baresi fellkeredett eltletein, s alrendelte magt a csapat rdekeinek. Bajnoksgot nyertek, megnyertk a BEK-et 1989-ben, '90-ben is. Kzben Capello tvette a csapatot, akivel ngy bajnoksgot nyertek, s 58 meccses veretlensgi szrit knyvelhettek el. Viszont ktszer is elvesztettk a BL dntjt. 1994-ben a klub legjobb meccst jtszottk Athnban a Barca ellen, de Baresi azon a meccsen nem jtszott. Az a szezon klnleges volt, bajnoksg, eurpai kupa s kzben alig kaptak hsznl tbb glt a szezonban sszesen mindhrom fronton (Serie A, Coppa Italia, Bajnokok Ligja).
Kapcsolata Sacchival nem javult, aki elrte azt, hogy Baresi otthagyja a vlogatottat. Itlia vlogatottja a Lanna-Costacurta bels vdelemmel llt fel Cagliariban a svjciak ellen, s a szvetsgi elnk, Matarrese majdnem "szvrohamot" kapott a hibk lttn. Ezrt meggyzte Franchint, hogy trjen vissza a nemzeti egytteshez. Ahogy az elejn megrtam, '94-ben ezstt szerezett a Vilgbajnoksgon. A torna utn egy kibrndt veresg utn (Szlovnia ellen) otthagyta a vlogatottat, immr rkre. Ht v elg volt Sacchibl.
sszesen 716 hivatalos meccsen lpett plyra a Milan mezben, s 81 tallkozn a vlogatottban, s mellesleg tagja volt a minden idk legjobb vdelmnek megvlasztott Tassotti-Baresi-Costacurta-Maldini kvartettnek!
|